Anton Budinský prezentuje slovenský folklór, zahrá aj exotické skladby

Monika Šupatíková, 9. októbra 2016 9:50

Anton Budinský zavítal medzi deti, aby im predstavil slovenské ľudové piesne a hudobné nástroje. Výchovný koncert "Očová, Očová" sa uskutočnil 5.10.2016 na pôde Spojenej školy v Novom Meste nad Váhom.

Nové Mesto nad Váhom 9. októbra (SkolskyServis.sk) - Hudobník a zberateľ ľudových piesní Anton Budinský precestoval africký, ázijský, európsky i austrálsky kontinent a slovenskú ľudovú hudbu predstavil v 34 krajinách celého sveta.

So svojou zbierkou piesní a hudobných nástrojov zavítal aj medzi publikum detí Spojenej školy na ulici J. Kollára v Novom Meste nad Váhom.

Počas výchovného koncertu "Očová, Očová ..." zaznelo množstvo ľudových piesní a tónov tradičných i menej tradičných hudobných nástrojov.
 


 

Hudobník a zberateľ ľudových piesní

Antona Budinského ľudová pieseň očarila už v detstve. Ľudové piesne začal zbierať ako štrnásťročný. „Nášmu pánovi učiteľovi som priniesol už ako deviatak znotovaných šesťdesiat piesní. Boli to ľudové piesne z národopisnej oblasti Tekova – Kozárovce, Hronský Beňadik, Tekovské Nemce, Tekovská Breznica, Brehy, Nová Baňa, Bukovina, Voznica, Žarnovica.

V sedemnástych rokoch som odovzdal 600 piesní pre SAV a Múzeum Nová Baňa,“ zaspomínal si Anton Budinský. V súčasnosti má zozbieraných už viac ako štyritisíc ľudových skladieb a vydal i publikácie ľudových piesní z Novej Bane a Očovej. „Pripadám si ako posledný mohykán. Zachraňujem naše tradície pre vyrastajúce deti a cestujem po Slovensku, aby som im ich prezentoval,“ povedal Budinský.

Okrem slovenských ľudových skladieb má vo svojej zbierke aj rusínske piesne a ľudové piesne z Rumunska, Maďarska i neďalekej Moravy. „V zbierke hudobných nástrojov mám aj krumhornu zo 16. storočia. Niektoré skladby hrám aj na tomto starodávnom nástroji,“ potvrdil hudobník. Z Rumunska som si priniesol panovú flautu.

Z takmer každej zahraničnej cesty a exotickej krajiny si Anton Budinský prinesie domov skladby domorodcov. Tie dokáže aj zahrať na rôznych hudobných nástrojoch.
 

Hral aj politikom

Anton Budinský vlastní 64 hudobných nástrojov. Tento nadaný hudobník zvládne hru na takmer tridsiatich hudobných nástrojoch.

Virtuózne zahrá na tradičných aj netradičných nástrojoch – na cimbale, fujare, heligónke, handrárskej píšťalke, pastierskom biči, okarine, krumhorne, citare, drumbli, ozembuchu, gajdách, pozaune, pastierskom rohu, ale i na rúre z vysavača.

Jeho srdcovou záležitosťou spomedzi všetkých nástrojov je cimbal. „Hru na cimbal som študoval na Konzervatóriu v Brne a výrobu a mechaniku klavíra v Hradci Králové. Cimbal a klavír by som dokázal aj vyrobiť, no nevyrábam ich.

Objednávam si ich od rôznych výrobcov. Ja radšej na nich hrám,“ vysvetlil Budinský. Stal sa aj vyhľadávaným interpretom sprievodných programov pri stretnutiach rôznych politikov. „Hral som najmocnejším prezidentom sveta Billovi Clintonovi a Vladimírovi Putinovi.

So SĽUK-om som hral aj prezidentovi na Cypre. Moju hru na hudobné nástroje si však vypočuli aj Gustáv Husák, Vasiľ Biľak, Alexander Dubček, Rudolf Schuster i Ivan Gašparovič. Môj syn hral už aj kráľovnej na kráľovskom dvore v Anglicku i monackému princovi Albertovi,“ prezradil folklorista, ktorý bude onedlho hrať aj na svadbe v Austrálii. 


 


 

Text a foto: Monika Šupatíková